Uredba o samooskrbi
Več o Uredbi si lahko preberete TUKAJ.
Obiščite nas v pisarni na naslovu Kosovelova ulica 2, Ilirska Bistrica - Trnovo (pisarna se nahaja poleg SKB banke) kjer vam bomo svetovali in pripravili ugodno ponudbo glede na vaše potrebe po električni energiji.
Nudimo vam:
- svetovanje in pomoč pri odločanju,
- prodajo vrhunskih izdelkov priznanih svetovnih proizvajalcev, ki jih potrebujemo za varno in učinkovito delovanje sončne elektrarne za samooskrbo po ugodnih cenah,
- ogled lokacije, projektiranje izvedbe, montaža sončne elektrarne,
- pripravo in urejanje dokumentacije pri distribucijskih operaterjih in EKO skladu.
Državne subvencije
Država za izgradnjo sončne elektrarne po sistemu net-meteringa za gospodinjstva in gospodarske družbe, nudi 180,00€ za 1kVA instalirane nazivne moč naprave za samooskrbo z električno energijo, vendar do največ 80% vsote priključnih moči odjemnih mest.
Do subvencije so upravičene tako individualne naložbe kot tudi skupinske naložbe (večstanovanjske stavbe in skupnostni OVE).
Priznani stroški naložbe:
Kaj so sončne elektrarne za samooskrbo - Net metering in kako delujejo?
Gospodinjstva in mali poslovni odjemalci (MPO) lahko na svojo notranjo nizkonapetostno električno inštalacijo priključijo napravo za individualno ali skupnostno samooskrbo gospodinjskih odjemalcev ali malih poslovnih odjemalcev z električno energijo.
Skupnostna samooskrba pomeni samooskrbo večstanovanjske stavbe in skupnosti OVE, pri čemer večstanovanjska stavba pomeni večstanovanjsko stavbo, poslovno - stanovanjsko, stanovanjsko - poslovno in poslovno stavbo.
Sistem net-metering omogoča obračun električne energije na letnem nivoju. Višek proizvedene energije, ki jo gospodinjstvo ne porabi, odda v omrežje. V času, ko sončna elektrarna ne proizvaja dovolj energije za lastne potrebe, gospodinjstvo koristi energijo iz omrežja. Ob koncu leta se izračuna razlika med proizvedeno in porabljeno električno energijo. V kolikor je poraba gospodinjstva presegla proizvedeno energijo sončne elektrarne mora gospodinjstvo razliko plačati elektro distributerju. V nasprotnem primeru, za višek oddane energije, gospodinjstvo ne dobi nadomestila - plačila.
Primer: priključna moč odjemnega merilnega mesta je 17kVA (3x25A glavne varovalke) -> namesti se lahko sončno elektrarno moči 17kW vendar se priključno moč naprave za samooskrbo omeji na 17kVA x 0,8 = 13,6kW. To pomeni, da bi takšna elektrarna lahko v omrežje v določenem trenutku oddajala največ 13,6kW energije, potencialni višek pa morajo porabiti gospodinjski porabniki.
Ključna pomena je, da se za vsako gospodinjstvo pravilno dimenzionira sončno elektrarno glede na letne potrebe in porabo. V kolikor je elektrarna predimenzionirana pomeni da:
- je strošek investicije nesorazmeren z potrebo gospodinjstva,
- v omrežje oddamo odvečno energijo za katero ne dobimo plačila.
Naprave za samooskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov energije morajo zadostiti naslednjim tehničnim zahtevam:
1. Za potrebe preprečitve električnega udara, mora naprava v vsakem trenutku omogočati izklop iz distribucijskega omrežja in zagotavljati, da je v napravi za samooskrbo v izključenem stanju zagotovljena mala napetost (ELV), ki je največ 50 V izmenične napetosti oziroma največ 120 V enosmerne napetosti.
2. V kolikor pride do prekinitve distribucijskega omrežja ali zaznave prekoračitve predpisanih napetostnih in frekvenčnih mej v distribucijskem omrežju, se mora naprava za samooskrbo avtomatsko izklopiti in ne sme oddajati električne energije v distribucijsko omrežje.
V nasprotju s primerom, ko gre za prodajo električne energije, pri samooskrbi ni potrebe po registraciji dejavnosti, plačevanju davka oz. prispevkov vezanih z opravljanjem dejavnosti. S pravilno dimenzionirano sončno elektrarno se investicija v povprečju povrne v 7 - 8 letih glede na trenutno ceno energije. V bodoče je pričakovati dražitev električne energije, kar posledično pomeni še krajšo dobo povrnitve investicije.
Za priklop naprave zadošča že obstoječe merilno mesto, z dvosmernim števcem in daljinskim odčitavanjem.
Več o Uredbi si lahko preberete TUKAJ.
Na spletni strani Pi-solarus poleg obveznih piškotkov uporabljamo še analitične in oglaševalske piškotke ter piškotke družbenih omrežij.
V kolikor s tem soglašate, vas prosimo da kliknete na gumb "POTRJUJEM". Za natančen opis in nastavitev rabe posameznih piškotkov, kliknite na gumb NASTAVITVE PIŠKOTKOV.
so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.
Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.
Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.
Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.
Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.
Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.
1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.
Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.
2. Dovoljenje za uporabo piškotkovČe so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.
3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.
3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):Analitični piškotki
Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.
Oglaševalski piškotki
Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.
Piškotki družbenih omrežij
Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.
5. Kako upravljati s piškotki?S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.
Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.
V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.