Priklop malih sončnih elektrarn na električno omrežje - zakonske novosti

Zaradi izjemne rasti cen električne energije in zakonskih sprememb pri obračunu električne energije, proizvedene v sončnih elektrarnah, se je zanimanje za vgradnjo lastnih sončnih elektrarn za pokrivanje potreb po elektriki v zadnjih mesecih izjemno povečalo. Sprememba zakonodaje po 1.1.2024, bodo spremenile ekonomiko investicije in prinesle potrebo po vgradnji baterije za shranjevanje proizvodnih viškov vsaj na dnevni ravni. Eko sklad sledi tem spremembam in je zato v decembru 2021 objavil nov javni poziv za pridobitev nepovratnih spodbud za naložbe individualne in skupnostne samooskrbe z električno energijo 93SUB-SO21 (dostopno na spletni strani Eko sklada).

Novost je tudi pri pridobivanju soglasja za priključitev samooskrbne sončne elektrarne v distribucijsko omrežje. Takšno soglasje ni več potrebno za napravo za samooskrbo, katere priključna moč ne presega 50 kW. Končni odjemalec s samooskrbo bo moral v tem primeru pred priključitvijo o tem z vlogo obvestiti distribucijskega operaterja, ki lahko z odločbo tudi zavrne priključitev. Če take odločbe distribucijski operater ne izda in vroči stranki v enem mesecu od prejema popolnega obvestila, se šteje, da je končni odjemalec s samooskrbo pridobil pravico do priključitve na distribucijsko omrežje in lahko zahteva sklenitev pogodbe o priključitvi. Tako bodo tudi lastniki obstoječih samooskrbnih sončnih elektrarn in tisti, ki jih nameravajo postaviti do 31.12.2023, izenačeni z vsemi končnimi odjemalci. Izenačitev vseh končnih odjemalcev pa pomeni, da bodo prav vsi na trgu električne energije lahko nastopali kot aktivni odjemalci, z dobavitelji bodo lahko sklepali pogodbe o dinamičnih cenah energije in sklenili pogodbe z več dobavitelji hkrati.

01. 03. 2021 so v veljavo stopila v Uradnem listu RS št. 71/21 objavljena nova Sistemska obratovalna navodila distribucijskega sistema električne energije s prilogami (SONDSEE). Skladno s SONDSEE se za proizvodne naprave, za katere investitorji podajo vloge za priključitev od 01.03.2021 dalje, zahteva preverjanje zagotavljanja skladnosti proizvodnih naprav in je podrobneje opredeljeno v Prilogi 5 »Navodila za priključevanje in obratovanje proizvodnih naprav in hranilnikov priključenih v distribucijsko elektroenergetsko omrežje, poglavje XVII Zagotavljanje in spremljanje skladnosti proizvodnih naprav«.

Navedene nove zahteve za priključitev proizvodnih naprav veljajo za tiste naprave, za katere so bile podane vloge in izdana soglasja za priključitev po 01.03.2021.

Zahteve za zagotavljanje skladnosti se delijo na 3 področja:

1.       Glede varnosti skladno s Pravilnikom o omogočanju dostopnosti električne opreme na trgu, ki je načrtovana znotraj določenih napetostnih mej (Ur. l. RS 39/16 – Pravilnik LVD),

2.       Glede elektromagnetne združljivosti skladno s Pravilnikom o elektromagnetni združljivosti  (Ur.l.RS 39/16 – Pravilnik EMC) ter

3.       Zahteve po RfG in SONDSEE.

Dokazilo za prvo in drugo področje sta lahko izjava EU o skladnosti proizvodne naprave (proizvajalca, montažerja) z ustreznimi merilnimi poročili iz tehnične dokumentacije izdelka, ali certifikat laboratorija (npr. SIQ ali katerega koli drugega znotraj EU).

Dokazilo za tretje področje sta lahko certifikat o opremi pooblaščenega akreditiranega laboratorija, ki mu lahko akreditacijo podeli nacionalni član Evropskega združenja za akreditacijo ustanovljen po Uredbi (ES) 765/2008, ali izjava (EU) o skladnosti proizvodne naprave (s strani proizvajalca ali montažerja) z ustreznimi merilnimi poročili, s katerimi se dokazuje izpolnjevanje zahtev po RfG, SONDSEE in izdanem soglasju.

Izvajalec, ki montira proizvodne naprave na konkretnih lokacijah, mora podati izjavo, kako je nastavil zaščite v tej proizvodni napravi ali poročilo o meritvah zaščit za priključitev v srednjenapetostno omrežje, ter poročilo o izpolnjevanju karakteristike jalove energije, ki se izvede z meritvami po postopkih, določenih v poglavju XIX in XX priloge 5 SONDSEE.

Morda se navedene novosti zdijo komplicirane, vendar so izkušeni izvajalci montaž sončnih elektrarn dobro poučeni o njih. Zato monterji s svojimi nasveti pomagajo investitorju pri izbiri naprave, njenem priklopu v omrežje in pridobitvi nepovratnih spodbud Eko sklada. Celoten potek investicije je zato za lastnika nepremičnine enostaven, zaradi velikega povpraševanja pa trenutno traja nekoliko dlje – do 6 mesecev.

Sončne elektrarne za pokrivanje lastnih potreb po električni energiji predstavljajo neposreden prispevek vsakega posameznika k zelenemu prehodu v nizkoogljično družbo. Hkrati so zaradi kratke vračilne dobe investicije, ki je cca 10 let ter trajnosti in zanesljivosti opreme, kar je posledica razvoja tehnike na tem področju, tudi dobra investicija za plemenitenje lastnih prihrankov. S postavitvijo sončne elektrarne se tudi izognemo nihanju cen energentov, ki je v zadnjem obdobju očitno, po predvidevanjih pa se temu tudi v bodoče ne bomo mogli izogniti. Zato je sedaj pravi čas za razmislek in odločitev o tovrstni investiciji!

© Pi-solarus. Spletna trgovina Shopamine. Nastavitve piškotkovMoji podatki

Na spletni strani Pi-solarus poleg obveznih piškotkov uporabljamo še analitične in oglaševalske piškotke ter piškotke družbenih omrežij.

V kolikor s tem soglašate, vas prosimo da kliknete na gumb "POTRJUJEM". Za natančen opis in nastavitev rabe posameznih piškotkov, kliknite na gumb NASTAVITVE PIŠKOTKOV.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu Pi-solarus
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.